E-Mail : Şifre : Şifremi Unuttum!

X KAPAT


CNC Eğitici Eğitimleri

Temas projesi kapsamında 7 öğretmen, İstanbul TEZMAKSAN eğitim tesislerinde CNC makine kullanımı konusunda eğitim almışlardır. Bu eğitim kapsamında, Freze – torna tezgâhları ve frezeleme-tornalama, G kodları, işleme merkezi genel tanıtımı, M kodları, hız, devir, ilerleme hesaplamaları, işleme merkezi genel güvenlik tedbirleri ve işleme merkezi günlük operatör bakımları konularında 5 günlük bir eğitim görmüşlerdir.

Ayrıca Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteğiyle alınan simülatörlerin eğitimi tayvan firması Renan tarafından okulumuzda gerçekleştirilmiştir. Öğretmelerimize uygulamalı verilen eğitim 3 gün sürmüş ve hem öğretmenlerimize simülatör kullanımı öğretilmiş hemde misafirlerimiz memnuniyetle ayrılmışlardır.

CNC Öğrenci Eğitimleri

CNC eğitimlerinde kullanılan simülatörler ile, Makine teknolojisi alanından mezun olan ve bu yıl mezun olacak olan öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır. İş kazası tehlikesi ve sarf mazleme gereksinimi olmayan simülatörlerde öğrenciler, istedikleri gibi programlama yapabilmektedirler. Yanlış yapılan programlarda sadece uyarı veren bu cihazlar, G kodları ile takım yolları oluşturma, malzeme üzerinden talaş kaldırma işlemlerini kullanıcıya gösterebilmekte ve bir işlemin yanlış gitmesi durumunda kullanıcı müdahale ederek programı durdurmaktadır. İmalat sanayisinden gelen mühendis ve operatörler bu simülatörlerin eğitimde kullanımının öğrenciye özgüven kazandırdığını, simülatörlerin daha rahat ve iş kazası risklerinden uzak bir eğitim aracı olduklarını söylemektedirler. Ayrıca simülasyon yazılımında çok farklı özelliklerde ve gelişmiş düzeydeki tezgahlarda öğrencilerimiz çalışabilmekte, bu eğitimi alan bir öğrenci, hangi firmaya giderse gitsin, kullanacağı tezgah ile hızlı bir şekilde adaptasyon sağlamaktadır.

Montaj Eğitici Eğitimleri

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteğiyle alınan ekipmanlar üzerinde Okulumuzdan 5 öğretmen montaj konusunda okulumuz atölyelerinde eğitim almışlardır. Temel düzeyden, ileri düzeye kadar alınan eğitimler öğretmenlerimizin motivasyonunu arttırdığı gibi öğrenci yetiştirmede yeni eğitim modelleri de görmüşlerdir. Montaj eğitiminde lego eğitimi, takım ve makine elemanları eğitimi, ölçme eğitimi, ileri düzey montaj eğitimleri sayesinde öğretmenlerimiz bilgi noktasında tam donanımlı hale gelmişlerdir.

Montaj Lego Eğitimleri

Kurgulanan ilk montaj eğitimi Lego eğitim seti ile başlamaktadır. Öğrenciden, kendisine verilen senaryoyu istenilen sürede monte etmesi istenilmektedir. Öğrencinin dikkat ve hafıza sınırlarını zorlayacak olan Basit ve Motorlu Makineler Eğitim Setinde yapılan etkinlikler hem keyifli hem de heyecanlı olmaktadır. 10 öğrencinin aynı anda bu seti kullanarak kendini sonuç odaklı geliştirmesi beklenmektedir.

Ölçme Eğitimleri

Öğrenciye mekanik ölçme ve kontrol bilgisi dersi verilecektir. Mekanik Kumpas, mikrometre, sentil, vida tarağı aletleri ile kendisine verileceği makine elemanlarını ölçecektir. Ve ölçümleri kendisine verilecek forma yazacaktır.

Montaj Makine Elemanları ve El Takımları Eğitimi

Öğrencilerin montaj esnasında kullanacakları takımları ve makine elemanlarını tanımaları amaçlanmıştır. Takım makine elemanları eğitimi verildikten sonra , metal delikli pano üzerinde montajda kullanabileceği en az 70 adet takım ve 70 adet elemanı tanıması beklenmektedir. Ayrıca kendisine üzerinde ismi yazılı manyetik levhalar verilerek doğru eleman ve takım üzerine yapıştırması istenecektir.

Montaj Sanal Gerçeklik Eğitimleri

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteğiyle kurulan Sanal Gerçeklik Atölyesinde (VR) bir araç montajı sanal olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yazılımda öğrenciler aracı lift ile kaldırıp üzerindeki tüm ekipmanları görebilmektedir. Joystickler yardımı ile kullanılacak el aletleri ve takımlar tanıtılmakta ve parçaların sökülüp takılması için kullanılmaktadır. Hatta somun cıvata bağlantıları belirli tork değerlerinde sıkılmaktadır. Öğrencilerimizin çok fazla eğilimli olduğu bu sanal gerçeklik teknolojisi ile öğretim faaliyetleri daha etkili ve kolay olmaktadır.

İleri Seviye Montaj Eğitimi

Montaj eğitimi mesleki yeterlilik kurumunca otomotiv montajcısı olarak nitelendirilmiş ve seviye 4 e kadar müfredat çalışması yapılmıştır. Ancak otomotiv sanayi açısından hayati öneme sahipken örgün eğitimde sadece ders düzeyinde gösterilmektedir. Bir montaj fabrikasının öncelikleri, montaja yetenekli bireyler seçip, iş güvenliği içinde hatasız parça monte ettirmektir. Normal bir montaj personeli, belirli bir sürede aynı işte meleke kazandığında, iş istasyonu değiştiğinde, yeni durum ve şartlara uyum sağlayamamakta ve hatalı üretim gerçekleşmektedir. Bu sonuç gerek üreticiye ve gerek tüketiciye olumsuz olarak yansımaktadır. Yapılacak bu proje ile, montaj işine en yetenekli öğrenciler Motorlu Araçlar Teknolojisi alanı öğrencileri olduğu için öncelikli olarak onlara eğitim verilecektir.