E-Mail : Şifre : Şifremi Unuttum!

X KAPAT


TEKNİK EĞİTİMDE MESLEKİ ALTYAPI SAĞLANIYOR (TEMAS)

Fevziye Tezcan M.T.A.L., İmalat Sanayiinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine katkıda bulunarak, Kocaeli’nin hali hazırdaki rekabet gücünü daha da arttırmak amacıyla Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) mali desteğini almaya hak kazanmıştır. Bu proje kapsamında CNC torna ve freze simülatörleri ve otomotiv sanayisini destekleyecek Montaj atölyeleri kurulmaktadır. 12 eğitici bu atölyeler için eğitim almışlardır. 24 ay sürecek olan projede önceliği dezavantajlı gruptan olan 175 öğrenci eğitim görerek, imalat sektörünün istediği kalitede yetişeceklerdir. Ayrıca web tabanlı sistemle, öğrenci cv’leri oluşturularak firmalarla paylaşılacaktır.

Bu projede proje ortak ve iştirakçileri;
KOCAELİ ARSLANBEY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
UZER MAKİNE ve KALIP SANAYİ A.Ş.,
ARES TRAFO EKİPMANLARI SAN. ve TİC.LTD.
TEZMAKSAN MAKİNA SAN. ve TİC. A.Ş.
MAGNA OTOMOTİV SAN. ve TİC. A.Ş.

Projenin genel amacı: İmalat Sanayiinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine katkıda bulunarak, TR42 bölgesinin hali hazırdaki rekabet gücünü daha da arttırmaktır.

Projenin Özel Amaçları: İmalat sanayi ve Mesleki eğitim kurumları arasında işbirliğini kurmak, nitelikli insan kaynağı yetiştirmek, mesleki eğitim altyapısı ve mesleki eğitim modellerini geliştirmektir.

Hedef Gruplar:
1- Eğiticiler için Montaj Eğitimi kapsamında 5 eğitici
2- Eğiticiler için CNC Eğitimi kapsamında 7eğitici
3- Simülatörlü Montaj Eğitimi ile 78 öğrenci.
4- Simülatörlü CNC Eğitimi ile 97 öğrenci
5- 2018 yılında en az 15 öğrenci ve 2019 yılında en az 15 öğrenci olmak üzere toplamda en az 30 öğrenci seçilerek staja iştirakçi firmalara gönderilecektir. Dezavantajlı gruplar öncelikli olacaktır.
6-Başta proje iştirakçileri olmak üzere TR42 bölgesinde Montaj ve CNC konusunda çalışan sanayi işletmeleri

Beklenen Sonuçlar şunlardır;
CNC eğitimlerinde, donanımın maliyetli olması ve iş güvenliği sebeplerinden dolayı, simülasyon yazılımları üzerinden verilmesi daha isabetli olacaktır. Ayrıca okulumuzda tek kesici kullanılan ve eğitim için yetersiz kalan bir tezgah yerine simülasyon yazılımında çok farklı özelliklerde ve gelişmiş düzeydeki tezgahlarda öğrencilerimiz çalışabileceklerdir. Bu eğitimi alan bir öğrenci, hangi firmaya giderse gitsin, kullanacağı tezgah ile hızlı bir şekilde adaptasyon sağlayacaktır.
Montaj eğitimi mesleki yeterlilik kurumunca otomotiv montajcısı olarak nitelendirilmiş ve seviye 4 e kadar müfredat çalışması yapılmıştır. Ancak otomotiv sanayi açısından hayati öneme sahipken örgün eğitimde sadece ders düzeyinde gösterilmektedir. Bir montaj fabrikasının öncelikleri, montaja yetenekli bireyler seçip, iş güvenliği içinde hatasız parça monte ettirmektir. Normal bir montaj personeli, belirli bir sürede aynı işte meleke kazandığında, iş istasyonu değiştiğinde, yeni durum ve şartlara uyum sağlayamamakta ve hatalı üretim gerçekleşmektedir. Bu sonuç gerek üreticiye ve gerek tüketiciye olumsuz olarak yansımaktadır. Yapılacak bu proje ile, montaj işine en yetenekli öğrenciler Motorlu Araçlar Teknolojisi alanı öğrencileri olduğu için öncelikli olarak onlara eğitim verilecektir.